Zlatnický ateliér Praha
Estetická hodnota diamantu je ihned patrná. Diamanty jsou věčné a je inspirující kochat se jejich krásou a třpytem. Nepředstavují jen racionální investice, je to vášeň z krásy!
Diamant jako dar vždy vyjadřuje velikost a hloubku vztahu k obdarované osobě. Je to dar, na který se nikdy nezapomíná a ještě chytrá investice.
Po desetiletích, kdy diamant byl neprávem symbolem rozmarného bohatství, se opět vrací do běžného života. Oblíbenost stoupá zejména u nové generace rodinných šperků. Moderní diamantové šperky jsou podle znalců kvalitnější než starožitné. Rozhodně se zájemce musí poradit s odborníkem a nespoléhat jen na vlastní vkus.
Diamanty se předávají z generace na generaci, děje se tak již po staletí. Diamanty se svým majitelem navážou osobní vztah a jsou s ním celý život. Je to majetek, který není na očích ostatním lidem, a jako dědictví se stávají ceněnými rodinnými klenoty s tradicí.
Stále nejoblíbenějším brusem je kulatý briliantový brus. Autorem moderního briliantového brusu je matematik a zároveň milovník drahých kamenů Marcel Tolkowsky, který spočítal ideální sklon úhlů facet takovým způsobem, aby se světlo vcházející do diamantu odráželo ideálním způsobem v celém barevném spektru a velké intezitě. Tento typ brusu, který se začal postupně používat od 20.let 20. století a je dodnes nejrozšířenějším brusem, má 57 facet, z nichž 33 je na koruně (horní část briliantu) a 24 na pavilonu (spodní část diamantu). Funkcí koruny je rozložit světlo na barvy spektra a funkcí pavilonu je odrazit světlo zpět do horní části briliantu, čímž vzniká uvedená brilance.
Princes se nazývá čtvercový výbrus diamantu s ostrými rohy, který v poslední době nabývá na popularitě, především v zásubních a snubních špercích. Je to brus poměrně náročný jak na kvalitu-čistotu suroviny, tak na práci faséra.
Pro dosažení vysoké brilance ve tvaru čtverce má vyšší počet facet (obvykle 81). Obecně má princesový brus velmi dobrý oheň a vysokou brilanci, což vysvětluje vzrůstající poptávku na briliantovém trhu.
Kapka je jedním z fantazijních výbrusů. Výbrus do tvaru kapky nebývá často používán ve srovnání s výbrusem kulatým a princesovým, avšak působí velmi pěkně např. v náušnicích, kdy je uplatněn jako středový kámen, zdobený menšími barevnými kameny (např. smaragdy, rubíny, safíry, barevnými nebo černými diamanty).
Výbrus diamantu ve tvaru srdíčka dodáváme našim klientům především k výrobě zásnubních a snubních prstýnků. Brilianty vybroušené do tvaru srdce lze také velmi dobře použít jako tzv. vedlejší kameny, podporující ve šperku kámen středový.
Fantazijní brus markýza, se také nazývá “špicovál” a spolu s oválem je také zastoupen běžně v naší nabídce. Jak markýza tak ovál jsou používány ve špercích obvykle jako středové kameny, téměř výlučně podpořené kameny vedlejšími, jak barevnými drahokamy tak většinou kulatými brilianty.
Velmi populární brus, neboť jeho protáhlý tvar opticky zvětšuje jeho velikost. Kromě diamantů se do toho tvaru často brousí také rubíny a safíry.
Tento brus je složením čtyřhranného princess a smaragdového brusu. Jedná se o podlouhlý brus, který má zkosené rohy. Nejvíce se používá u barevných diamantů, kde zvýrazní jejich odstín.
Tento tvar se používá především pro smaragd po kterém byl také pojmenován. Kromě smaragdu vynikne tento úžasný brus u větších diamantů. Od ostatních brusů se odlišuje svou spodní částí, zvanou pavilion, která je broušena do obdélníkových plošek.
Čistota se u diamantů / briliantů udává ve zkratkách.
Diamant neobsahuje žádné nečistoty nebo vnitřní nehomogenity větší než 5 mikronu ani vnější vady kvality brusu. Nutné je použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.
Diamanty bez vnitřních vad větších než 5 mikronu, které pro drobné vady kvality brusu nemohou být klasifikovány stupněm FL. Nutné je použití binokulárního mikroskopu s osvětlením v temném poli.
Diamanty obsahují velmi malé inkluze, velmi těžko objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10-násobné zvětšující lupy.
Velmi malé inkluze, obtížně registrovatelné kvalifikovaným pozorovatelem s použitím 10-násobné zvětšující lupy.
Malé inkluze snadno objevitelné kvalifikovaným pozorovatelem při použití 10-násobné zvětšující lupy. Inkluze nesmějí být viditelné pouhým okem při pohledu na kámen shora (přes tabulku).
Carat – váha veličina se udává v karátech, přičemž jeden karát zde představuje 0,2 gramu. Tato jednotka pochází ze středověkých arabských tržišť, kde se jako váhová jednotka pro obchodování z drahými kameny, resp. pro jejich vyvažování, používala semena chlebovníku o této váze.
Briliant o váze 1 karát má průměr 6,5 mm.
1 ct = 200 mg = 0,2 g
D – výjimečně bílý + | E – výjimečně bílý | F – vzácně bílý | G – bílý + | H – bílý | I, J – bílý, slabě zbarvený | K, L – bílý zbarvený | M, N – velmi světle žlutý | O, P, G, R – světle žlutý | S, Z – žlutý
© 2016 Jan Šimák